Kılkurdu ve Çocuğunuz

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Kılkurdu ve Çocuğunuz

 

Kıl kurdu nedir?

 

Kıl kurdu barsaklarınıza girebilen ve yediğiniz besinlerin bir kısmını tüketebilen parazitlerden biridir. Genellikle rahatsız edicidir, fakat tehlikeli değildir.

 

Kıl kurdu küçük çocukları olan ailelerde sık görülür. Çocukta kıl kurdu varsa gece yatağında çok hareketli olduğunu ve poposunun kaşınması nedeniyle uyuyamadığını farkedebilirsiniz. Kaşıntının nedeni anus çevresine yumurtalarını bırakmak üzere barsaktan çıkan dişi parazitlerdir. Bazan, 1 cm kadar beyaz kurtlar gece ya da dışkılama sonrasında çocuğun makatında görülebilir. 

 

Kıl kurdu insana nasıl bulaşır?

 

Kıl kurdunun bulaşması çok kolaydır. Genellikle çocuktan çocuğa bulaşır ve çocukların ellerinde yumurtaları saptanabilir. Eğer yumurtalar ellerinde veya oyuncaklarında ise ve parmaklarını ya da oyuncaklarını ağızlarına götürürlerse barsaklarına kadar gidip yerleşebilir. Yumurtalar çok küçüktür ve ancak mikroskop ile görülebilir. Yumurtalar açılıncaya kadar barsakların yukarı bölümlerinde kalırlar. Yumurtalar açıldıktan sonra, parazitler yeniden  yumurtlamak için aşağıya doğru yol alırlar ve dışarıya çıkmaya çalışırlar. Çocuklar kaşınan makatlarını kaşıdıkları zaman yumurtalar tırnaklarının altına girebilir. Çocuklar evde dolaşırken yumurtalar yayılabilir ve diğer aile fertlerine bulaşabilir. Bazan yatak örtüleri silkelenirken yumurtalar erişkinler tarafından solunum yoluyla alınabilir. Çocuklar oynarken yumurtaları kolaylıkla birbirlerine bulaştırabilir. Hayvanlar kendi parazitlerini taşımakla birlikte kıl kurdunu taşımazlar.

 

Kıl kurdu nasıl teşhis edilir?

 

Kıl kurdu genellikle çocuk uyurken anüsten dışarı çıktığı için seloteyp testi ile saptanmaları kolaydır. Bunun için dil basacağı gibi bir cismin ucundaki seloteyp çocuğun anüs çevresindeki cilde bastırılır ve band çıkarılarak yapışkan kısmı bir mikroskop slaydına (camına) yapıştırılarak incelenir. Bu testi sabah çocuk yeni uyandığı sırada yapmak gerekir. Eğer kıl kurdu varsa yumurtalar mikroskopta görülür.

 

Kıl kurdundan nasıl kurtuluruz?

 

Kıl kurdu enfeksiyonları genellikle hafiftir ve kolayca tedavi edilebilirler. Doktorunuz ağızdan bir kez kullanılmak üzere bir tablet veya şurup verebilir. İki hafta sonra aynı doz tekrarlanır.

 

Kıl kurdu sadece bir bireyde bile saptanmış olsa bütün aile fertleri aynı anda tedavi edilmelidir. Evdeki bütün çarşaflar, battaniyeler, havlular ve çamaşırlar sıcak suyla yıkanmalı, tırnaklar kısa kesilerek yumurtaların yerleşebileceği tırnak yatakları temizlenmelidir.

 

Eğer tedavi yukarıdaki şekilde uygulanırsa, kıl kurdundan tamamen kurtulabilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !